Nie da się ukryć, że alkohol bardzo łatwo przenika przez kobiece łożysko do samego krwioobiegu płodu. Ze sobą niesie spore ryzyko wystąpienia wielu zaburzeń w rozwoju dziecka. Sprawdźmy dlaczego warto unikać w ciąży alkoholu.

Alkohol w organizmie kobiety, która jest w ciąży

Według przeprowadzanych badań połowa kobiet deklaruje spożycie alkoholu w ciąży, ale przed jej rozpoznaniem. Z tego osiemnaście procent nie zaprzestaje pić aż do samego porodu. Nawet najmniejsza ilość alkoholu, która jest wprowadzana do organizmu kobiety znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych u dziecka.

Przenikanie alkoholu do płodu ma miejsce już od samego początku tak zwanego życia wewnątrzmacicznego. Działanie najsilniejsze teratogenne, a zatem toksyczne wykazuje pomiędzy pierwszym a ósmym tygodniem ciąży. Zaledwie po 30 – 40 minutach od samego spożycia alkoholu jego stężenie we krwi płodu osiąga takie samo jak we krwi matki. Poza tym u płodu alkohol jest znacznie wolniej metabolizowany niż u matki. Jest to po prostu wynik niedojrzałości enzymatycznej wątroby. Alkohol w największych ilościach się gromadzi w tkankach uwodnionych najbardziej u człowieka. W związku z czym na poalkoholowe uszkodzenie narażona jest najbardziej szara substancja mózgu. Warto zerknąć na stronę https://osrodek-terapii.com/ i przekonać się, że jest to naprawdę spory problem.

Jaki jest wpływ ilości alkoholu na rozwój płodu dziecka

Tak naprawdę musimy zaznaczyć, że nie ma bezpieczniejszej dawki alkoholu w ciąży, nawet najmniejsze ilości mogą niestety wpływać na rozwój płodu. Alkohol wyrządzić może szkody nie tylko w samym przebiegu formowania się organów u dziecka. Do uszkodzeń sporych dojść może w okresie w zasadzie całej ciąży. Mogą nastąpić chemiczne nieodwracalne mikrouszkodzenia w ośrodkowym nerwowym układzie czy też takie, które dotyczą wzrokowego nerwu.

Każda kobieta powinna mieć świadomość powyższego. Chyba wytrzymanie dziewięciu miesięcy bez wieczornej lampki wina nie powinno stanowić problemu. Jeśli jest to problem, to jest to także znak, że możemy mieć do czynienia z uzależnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *