Lekarze kardiolodzy zalecają wypicie lampki wytrawnego czerwonego wina na dzień.  Według danych naukowych, różnorakie rodzaje win mają nas chronić przed wieloma rzeczami np. przed miażdżycą. Co jakiś czas pojawiają się jakieś “odkrycia uczonych”, według których takie wino zapewnia długowieczność, chroni przed chorobami serca, obniża cholesterol, poprawia wzrok, zmniejsza ryzyko raka, zwalcza przeziębienie itp. Czy aby na pewno alkohol działa korzystnie na zdrowie?

ALKOHOL I KOBIETY – SKUTKI PICIA ALKOHOLU U KOBIET

Wspomniana wcześniej lampka wina, lub nawet dwie, nie zrobią wrażenia na organizmach męskich. Inaczej jednak jest z kobietami. Uzależnienie kobiet od alkoholu następuje szybciej niż u panów, również powstawanie uszczerbków na zdrowiu szybciej jest powodowane. Z biologicznego punktu widzenia różnic wynika, że nadciśnienie, marskość wątroby i uszkodzenia mózgu pojawiają się w mniejszym okresie czasu. Może i to prawda, ze substancje ze skórek winogron chronią przed jakimiś rodzajami raka, ale alkohol naraża kobiety na większe ryzyko zachorowania na nowotwór sutka. Następują zaburzenia metabolizmu witaminy D, panie mają większe predyspozycje do ostrych form osteoporozy. Do listy zaburzeń dołączają hormonalne oraz seksualne zaburzenia. Wiadomo też to, że nie trzeba spożywać alkoholu regularnie w ciąży, aby narazić dziecko na płodowy zespół alkoholowy FAS. Jedną z ważnych kwestii jest to, iż kobiety pijące i uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych – zmiany patologiczne w wątrobie, i zmiany psychiczne – stany depresyjne, lękowe, a co znaczące żyją co najmniej o 15 lat krócej. Do skutków zdrowotnych trzeba dodać również emocjonalne. Statystyki mówią nam, że grupa osób, która targnęła się na swoje życie pod wpływem alkoholu jest największa. Naukowcy twierdzą, ze panie dużo częściej niż panowie sięgają po procenty z powodów emocjonalnych i osobistych, chociażby poradzenia sobie z problemami związanymi z domową sytuacją, wynikających z pełnienia roli zony i matki. Niestety płeć żeńska częściej doświadcza przemocy ze strony partnera. Alkohol rozbija małżeństwa i związki, a co ciekawe, z powodu nadużywania alkoholu przez mężczyznę, rozpada się 1 para na 10, a w przypadku pijącej kobiety, rozpada się 9 na 10.

TERAPIA KOBIET. JAK POMÓC KOBIECIE UZALEZNIONEJ?

Większa część terapeutów uważa, że znacznie gorzej pracuje się z uzależnionymi kobietami. Kobiety są surowsze wobec siebie. Najczęściej nie zgłaszają się z powodu spożywania alkoholu, ale do specjalistów przychodzą z nerwicą lub depresją. Ważnym czynnikiem do skutecznego leczenia jest prawidłowa diagnoza. Kobiety swoją chorobę traktują jako katastrofę. Posiadają większe poczucie wstydu i winy niż mężczyźni, czują, że zawiodły jako żony i matki, oraz jako córka. Przyznanie się do uzależnienia od alkoholu traktują jako dowód swojej porażki i prawdopodobnie dlatego przychodzą na leczenie znacznie rzadziej. Bojąc się ,,łatki” alkoholiczki, wolą wybrać terapię indywidualną. Jeżeli doświadczały w życiu przemocy ze strony mężczyzn, to będą omijać ośrodki, które przewodniczą mężczyźni. W czasie trwania terapii, w grupach kobiecych należy poruszać tematy ściśle wiążące się do relacji kobiet do innych – kobieta jako matka, relacja z mężczyzną i życie seksualne.

ALKOHOL I KOBIETY – SMUTNA TENDENCJA

Dane są niestety nieubłagane. Płeć żeńska z roku na rok pije wyraźnie częściej i więcej. Rosną też rezultaty wynikające z nadużywania alkoholu, wystarczy tylko przeczytać wiadomości. Bardzo rzadko bywają dni bez doniesień o pijanych matkach, a nawet babciach. Pijane kobiety rodzą pijane dzieci. Pijane matki opiekują się dziećmi. Kobiety od zawsze są fundamentem rodzin, więc jeśli fundament się przewraca, cierpią bardziej wszyscy wokół niż w przypadku pijącego mężczyzny. Waga problemu pokazuje nam to, że należy podjąć znacznie więcej kroków mających na celu obniżenie spożycia alkoholu. Wszelakie kampanie społeczne powinny brać również pod uwagę młodzież, ponieważ dla wielu przyszłych kobiet, waznym czynnikiem alkoholizmu będzie upijanie się w wieku nastoletnim. Należy dołożyć mocnych starań w uświadamianiu i pokazywaniu skutków picia, różnych konsekwencji i zagrożeń jakie niesie ze sobą uzależnienie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *