Choroba alkoholowa w rodzinie to problem wszystkich jej domowników. Wystarczy, że spożywa alkohol jedna osoba, a cierpi każdy członek rodziny. Zazwyczaj uzależnieni od alkoholu są mężczyźni – mężowie i ojcowie, choć zdarza się jednak nierzadko, pod wpływem sporych stresów i frustracji, do butelki zaglądają kobiety i ludzie młodzi.

Koszmar rozpoczyna się od wypicia niewinnego jednego kieliszka lub piwa po stresującym dniu w pracy. Można by śmiało powiedzieć, że prawie nikt nie jest w stanie uchwycić chwili, w którym straciło się kontrolę nad chorobą i popadło w pijaństwo. Zadajmy sobie te pytania, kiedy pragnienie alkoholu zaczyna rujnować codzienność rodzinie? Jak wygląda obecność z człowiekiem który cierpi na nałóg alkoholowy?

Życie z alkoholikiem

Życie przy boku alkoholika wiąże się ze stanem napięcia i przeciążenia myślowego. Alkohol w rodzinie ciągnie za sobą inne typy zła, np. problemy finansowe, przemoc psychiczną jak i również przemoc fizyczną w domu, przemoc seksualną, trudność w nawiązaniu kontaktu z ludźmi, chęć poczucia innych stanów psychicznych itp. Nadużywanie alkoholu przez członka rodziny może powodować u pozostałych domowników smutek, strach, lęk, niespokojność, gniew, obawę, napięcie, wstyd i upokorzenie. Nastawienie strachu i ogólny brak zaufania nierzadko są przenoszone do kontaktów ze światem zewnętrznym. Gniew jest kierowany do osoby uzależnionej od alkoholu, bywa również tak, że członkowie rodziny obdarzają nim siebie wzajemnie albo przeciwko całemu światu. Niekiedy gniew zostaje odesłany na samego siebie i może pojawić się negatywny stosunek do siebie, autoagresja, dręczenie siebie. Choroba alkoholowa to również zasmucenie, przygnębienie i rozpacz w wyniku wielu klęsk emocjonalnych i uczucia bezsilności wobec rozpadu życia rodzinnego bądź małżeńskiego. Bywa też, że pojawia się wstyd przed tym, co dzieje się w „naszym zaciszu domowym”. Wstyd doprowadza do uważnej obserwacji samego siebie i innych. U wielu członków rodziny pojawia się też poczucie nieszczęścia, które powstaje, gdy domownik pod wpływem spraw domowych przeżywa głębokie dramaty i cierpienia, poczucie bezradności, bezsilności, niesprawiedliwości i dręczenia porządku i spokoju osobistego. Uczucie krzywdy może na stałe zapisać się w psychice i wywierać zły wpływ na całe życie skrzywdzonej osoby, powodując zaburzenia emocjonalne, trwałe obciążenie emocjonalne i psychiczne, depresję, dolegliwości somatyczne, nerwice.

Jeżeli Ty lub bliska osoba nadużywa alkoholu możesz otrzymać pomoc w Ośrodku Terapii “Słoneczna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *