Alkoholizm to wyniszczająca i bardzo ciężka choroba, niestety badania dowodzą, że alkoholikami stają się coraz młodsze osoby – nawet młodzież. Nie są to ludzie z tzw, marginesu społecznego. To ludzie wykształceni, na studiach, z dobrej rodziny…

Dlaczego tak się dzieje?

Alkoholizm wśród młodzieży a nawet dzieci ma bardzo wiele przyczyn. Szampan dla dzieci? Alkohol do obiadu, kolacji? Przemyślcie sobie, czy w Waszym domu przewija się kieliszek w obecności dzieci? Od małego uczymy się więc “akceptować” alkohol. Dzieci i młodzież przestają widzieć w nim coś złego, skoro rodzice sami go spożywają – choćby miała to być lampka wina czy piwo do obiadu, kolacji.

Młodzież coraz szybciej poznaje smak alkoholu i niestety… coraz częściej popadają w uzależnienie.

Jak rozpoznać, że nasze dziecko jest uzależnione?

-spadek zainteresowania zajęciami dodatkowymi, które wcześniej były dla niego naprawdę atrakcyjne,

-napady złości, frustracja,

-problemy w szkole – nie tylko z nauką, ale przede wszystkim ze złym zachowaniem, popadanie w konflikty z nauczycielami i uczniami,

-izolowanie się od rodziny, spotkania rodzinne “męczą” i nudzą,

-częste zmiany nastrojów,

-utrata apetytu, późniejsze zasypianie, późniejsze wstawanie,

-zapach alkoholu z ust, zaczerwienione, wręcz szkliste oczy,

-zaniedbywanie wyglądu, nie zwracanie uwagi na swoją higienę,

-zwiększenie potrzeb finansowych, nie oddawanie reszty z zakupów, częstsza prośba o kieszonkowe… Na co dziecko wydaje pieniądze? Warto się zainteresować.

Młodzież pije alkohol z przeróżnych powodów. Najpierw jest to potrzeba… “poczucia się dorosłym”, chęć zaimponowania rówieśnikom, bądź osobom starszym (pełnoletnim). Niestety wielu nastolatków pije dlatego, że alkohol wprowadza go w stan wręcz euforyczny, dodaje odwagi i nieśmiałość odchodzi w kąt.

Dziecko (nie bójmy się tutaj użyć tego słowa), które w okresie dojrzewania spożywa alkohol staje się mniej odporne, coraz częściej choruje, zwłaszcza na górne drogi oddechowe, upośledzone staje się również przyswajanie witamin czy składników mineralnych takich jak białka, tłuszcze czy węglowodany. Alkohol spożywany często w tak młodym wieku, prowadzi do trwałych uszkodzeń w mózgu.

Obserwuj swoje dziecko, by nie było za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *