Leczenie alkoholizmu

Skuteczne rozpoczęcie leczenia alkoholizmu możliwe jest po zaakceptowaniu faktu, że mamy problem z nadmiernym spożyciem alkoholu oraz potrzebna jest nam pomoc. Terapia natomiast to proces długotrwały, wymagający konsekwencji oraz zaangażowania osób bliskich. Należy pamiętać, że nie dostaniemy lekarstwa, które rozwiąże nasz problem. Leczenie polega na specyficznym oddziaływaniu psychiatrycznym, psychologicznym oraz w niektórych przypadakach np. powikłań somatycznych – internistycznym.

1. Metody leczenia alkoholizmu

Zasadniczą metodą leczenia jest psychoterapia uzależnienia. Celem procesu terapeutycznego są głebokie zmiany dotyczące postaw, przekonań czy przyzwyczajeń oraz sposobu myślenia osoby uzależnionej. Należy tutaj zaznaczyć iż program zdrowienia planowany jest okres wielu miesięcy a nawe lat.

Pierwszy etap leczenia to intensywne kilku tygodniowe zajęcia.
Drugi etap to terapia uzupełniająca.

Cały proces leczenia powinien być przygotowany przez terapeutę i uzgudniony z pacjentem. Ważne jest również stałe monitorwanie przebiegu leczenia. Jako uzupełenienie terapii stosuje się również spotkania wspólnot AA.

2. Hospitalizacja

W podjęciu leczenia choroby alkoholwej lekarze muszą ustalić formę leczenia pacjentów z alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Czy wymagane jest leczenie specjalistyczne w oddziałach szpitalnych detoksykacyjnych, psychiatrycznych itp. czy też pacjent może leczyć się samodzielnie. Przesłanki takie jak: majaczenie alkohlowe, głęboka depresja czy halucynoza alkoholowa i stany padaczkowe bezwględnie kwalifikują do hospitalizacji.

3. Odwyk

Leczenie odwykowe w dużym stopniu zwiększa szansę na utrzymanie abstyenencji przez osobę uzależnioną. Głównym elementem leczenia odwykowego są zajęcia psychoterapii. Jako metodę pomocniczą stosuje się również farmakoterpię. Więcej o terapii uzależnienia od alkoholu https://osrodek-terapii.com/alkoholizm.html

4. Leczenie farmakologiczne

Przyjmowanie środków farmakologicznych nie może być traktowane jako leczenie uzależnienia od alkoholu. Preparaty nie leczą uzależnienia od alkoholu, natomiast poprzez „uczulenie” na alkohol mogą powstrzymywać od picia oraz ułatwić podjęcie terapii. Ten sposób wymaga jednak stałej opieki specjalistycznej ze względu na możliwe powikłania.

5. Wsparcie rodziny, najbliższych

Najistotniejsze jest tutaj uświadomienie sobie jakimi zachowaniami nieświadomie wspiera się nałóg osoby uzależnionej. Musimy zdawać sobie sprawę, kiedy pomagamy a kiedy szkodzimy. Nie możemy ulegać namowom i obietnicom. Pożyczanie pieniędzy na zakup kolejnej butelki nie pomoże w wyleczeniu takiej osoby. Należy starać się nakłonić taką osobę na spotkania grupy AA czy odwyk w specjalistycznym ośrodku terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *