Uzależnienie od alkoholu – objawy mają często specyfikę nieobiektywną, przez co ludziom trudno je rozpoznać. Diagnozę utrudnia status, że alkoholicy potrafią przez długi czas maskować swoją chorobę, która staje się widoczna dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Jednak pomimo trudności jesteśmy w stanie poznać oznaki alkoholizmu u osoby – zobacz, jak oznajmia się alkoholizm w zachowaniu i wyglądzie.

 

Alkoholizm: objawy

Alkoholizm rozpoznawany jest przez psychiatrę, psychologa lub specjalistę psychoterapii uzależnień. Diagnoza stawiana jest na podstawie zaobserwowanych objawów – czasem wystarczy jeden z objawów, zwłaszcza wtedy gdy mówimy o zaawansowanym uzależnieniu, w innych przypadkach musi być zauważony więcej niż jeden z poniżej wymienionych argumentów. Wśród objawów alkoholizmu wyróżniamy:

 

Głód alkoholowy – to podstawny sprawca uzależnienia. Uzależniony odczuwa mocne pragnienie, łaknienie, przymus picia, ponieważ jego zaprzestanie spowoduje spory dyskomfort.

Upośledzenie kontroli – ciężkość w unikaniu rozpoczęcia i zakończeniu picia, brak ograniczenia ilości spożywanego alkoholu.

– Zespół abstynencyjny – występuje po przerwaniu spożywania alkoholu lub niemałym jego ograniczeniu. Oznaki niepowikłanego zespołu abstynencyjnego to: skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie – nie tylko rąk, ale również i całego ciała, wymioty, uczucie napięcia, nadwrażliwość na głosy, lęk, nudności.

Powiększona tolerancja na alkohol – Człowiek chory musi spożywać coraz to większe dawki alkoholu, aby odczuwać ten sam efekt co poprzednio. Tolerancję można określić na podstawie łatwego eksperymentu: jeżeli alkoholik ma 1,5 promila alkoholu we krwi i nie sprawia wrażenia pijanego, to jest to patologiczna tolerancja.

Koncentracja życia na piciu – alkoholik swoją aktywność poświęca na uzyskiwanie oraz na piciu alkoholu i uwolnienie się od wyników jego działania. Niestety zaniedbuje przy tym inne aspekty życia, rezygnuje z zainteresowań, hobby, kontakty z bliskimi i przyjaciółmi.

Uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – Człowiek uzależniony zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych i społecznych nałogu, nie zmienia jednakże swojego zachowania i postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *